face

adressвул. Зоологічна, 4А, фіс 139, м. Київ, 04119, Україна

ВАФ ініціює створення робочої групу щодо боротьби з "тіньовою" орендою земель і "тіньовим" ринком сільськогосподарської продукції

Громадська спілка «Всеукраїнський аграрний форум» від імені своїх організацій-членів - Аграрного союзу України, Всеукраїнської аграрної ради, Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, Союзу птахівників України, Української аграрної конфедерації, Українського клубу аграрного бізнесу, звернулась до Заступника Голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України Бакуменка О.Б. з пропозиціїє створити робочу групу з розробки законодавчих пропозицій щодо боротьби з тіньовою орендою земель і тіньовим ринком сільськогосподарської продукції.

У звернені зазначається, що на сьогодні стала вкрай поширена практика, коли земельні ділянки здаються в оренду за готівковий розрахунок. При цьому договори оренди не оформлюються, а відповідні доходи власників ділянки ніде не враховуються, що дозволяє їм претендувати на отримання субсидій та інших видів соціальної допомоги. Більш того, сам обробіток землі та оплата праці зайнятих на ній працівників також здійснюються за готівковий розрахунок. В результаті орендодавець та орендар уникають сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з орендної плати і заробітної плати працівників, єдиного соціального внеску (ЄСВ), єдиного податку четвертої групи спрощеної системи оподаткування (або податку на прибуток підприємств). У випадку, якщо відповідні земельні ділянки належать пільговим категоріям осіб, не сплачується навіть земельний податок. 

"Таким чином, офіційно працюючі сільгоспвиробники втрачають свою конкурентоспроможність на ринку прав оренди по відношенню до "тіньовиків", що веде до розквіту корупції, втрат бюджетів всіх рівнів, занепаду соціальної сфери села, а також подальшого зростання частки землі, що знаходиться в тіньовому обробітку, яка досягла в 2017 році близько 30-40% всіх с/г земель." - зазначається у зверненні ВАФ. 

Окрім цього, члени ВАФ зазначають, що це породжує тіньовий ринок сільськогосподарської продукції, тобто продукції нелегально виробленої та реалізованої за готівку. Дана продукція, проходячи через ланцюжок підставних фірм, продається міжнародним трейдерам як нібито легально вироблена, при цьому валютна виручка в Україну часто не повертається. Крім того, дана ситуація призводить до того, що ДФС блокує в портах судна із завантаженою на них сільськогосподарською продукцією та пред’являє претензії легальним трейдерам за порушення, допущені закупівельниками нелегально виробленої сільськогосподарської продукції. Це, в свою чергу, веде до падіння закупівельних цін, що знову негативно відбивається на легально працюючих господарствах.

Про нас

onas

ГС «Всеукраїнський аграрний форум» створено в жовтні 2017 року за рішенням 5 організацій-засновників: ГС "Аграрний союз України", ГС "Всеукраїнська аграрна рада", Всеукраїнська асоціація сільських і селищних рад, ВГО "Українська аграрна конфедерація" та Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу".

Мета:

  • Захист інтересів організацій-членів і партнерів;
  • Координація позицій профільних організацій (навчитись домовлятись між собою);
  • Формування та представлення спільної позиції на всіх рівнях;
  • Конструктивний діалог з міжнародними аграрними об’єднаннями.
Детальніше >>